Rozmarinai

Rozmarinas – tai viduržemio regione paplitęs prieskoninis vaistinis augalas. Mokslinis rozmarino pavadinimas – Rosmarinus officinalis. Rozmarinas tradiciškai buvo naudojamas virškinimo trakto nusiskundimams lengvinti, kovai už uždegimais, bakterijomis organizme bei nuotaikai gerinti.

Senovėje rozmariną vadino jūros rasa. Buvo manyta, kad jis — meilės deivės Veneros, kuri atsirado iš jūros putos, mėgstamiausias augalas. Rozmarino šakeles įsimylėjėliai dovanodavo vienas kitam, kad niekada nepamirštų vienas kito. O studentai ant galvų nešiodavo rozmarinų vainikus, kad “neišgaruotų” ką tik įgytos žinios. Beje, vėliau buvo ištirta, kad rozmarinas iš tikrųjų gerina atmintį.

Tai visžalis, gimtinėje iki 1-1,5 m užaugantis krūmas. Šaknų sistema stipri, įsiskverbia labai giliai į žemę, todėl sausros rozmarinui nebaisios. Lapai siauri, 1,5-3,5 cm ilgio, odiški, iš viršaus šviesiai arba tamsiai žali, iš apačios — pūkuoti. Žiedeliai smulkūs, sutelkti į šluotelės formos žiedynus, dažniausiai tamsiai arba šviesiai violetiniai, rečiau rausvi arba balti.

Kai kurie rozmarinai labai dailūs, tinka sodinti balkonų loveliuose, kabančiuose krepšiuose, vazonuose terasoms ir laiptams papuošti. Jų žiedeliai ryškūs, sutelkti į gausius žiedynus, stipriai kvepia. Kabančiuose krepšiuose arba terasose tinka sodinti šliaužiančių, svyrančių formų rozmarinus.