Ridikėliai

Ridikėliai yra viena ankstyviausių daržovių, todėl kai tik parduotuvių lentynose pasirodo švieži šių rausvų gražuolių ryšulėliai, žinome – atėjo pavasaris.

Ridikėliai, ne tik gražūs, spalvingi ir skanūs – ši daržovė yra naudinga ir sveikatai. Be to, ridikėliai universaliai panaudojami virtuvėje – jie suteikia gaivumo, todėl tai puikus garnyras prie įvairiausių patiekalų.

Lietuvoje populiariausi apvalios formos, ryškiai rožine odele, o viduje yra visiškai balti ridikėliai. Tačiau šių daržovių būna pačių įvairių spalvų ir formų – juodų, violetinių, baltų, ryškiai raudonų ir vos rausvų, pereinančių iš vienos spalvos į kitą bei didelių, mažų, apvalių, pailgų, plonų, storų ir dar daugybė įvairiausių rūšių.

Svarbiausia taisyklė, kurią verta įsidėmėti, yra ta, jog tamsesnės spalvos ridikėliai dažniausiai būna kartesni, o šviesesnės spalvos – saldesni.

Įdomi istorija. Ridikėliai priklauso bastutinių šeimai, o lotyniškas šios daržovės pavadinimas, išvertus į lietuvių kalbą, reiškia „veisiamieji kopūstai“. Nors dažniausiai ridikėliai auga pavasarį, juos auginti galima ištisus metus, todėl Romos laikais ši daržovė buvo naudojama kaip piniginis atsiskaitymo vienetas.

Tačiau tai ne vienintelis įdomus faktas – pavyzdžiui, egiptiečių vergams ridikėliai buvo kasdienės mitybos dalis, o senovės graikai juos aukojo dievams. Ridikėliai nuo pat pradžių, kai kinai prieš 3000 metų pradėjo juos auginti, buvo laikomi svarbiais pagalbininkais sveikatai.

Jie iki šiol populiarūs Rytų, o ypač indų medicinoje. Kaip ir daugumoje daržovių, daugiausia naudingų medžiagų slypi ridikėlių odelėje, todėl jų nelupkite. 2003 m. Japonijoje užfiksuotas didžiausias per visą istoriją užaugęs ridikėlis. Jis svėrė net 31,1 kg.