Citrinžolė

Citrinžolės auga dideliais kupstais – lapai išilgi, linijiški, gali siekti 1,5–2 m ilgį. Lapų makštys mėsingos, jose susikaupę daug kvapiųjų medžiagų.

Citrinžolės savaime auga bei yra auginamos daugelyje tropinių kraštų (Pietų ir Pietryčių Azijoje, Artimuosiuose Rytuose, Afrikoje, Lotynų Amerikoje). Iš augalo lapų taisoma arbata, jie dedami kaip prieskonis į mėsos, žuvies, jūros gerybių patiekalus, sriubas. Citrinžolių aliejus veikia prieš grybus ir pelėsius, atbaido uodus ir kai kuriuos kitus kenkėjus, vilioja bites. Citrinžolių aliejaus dedama į muilus, šampūnus, vabzdžius atbaidančius mišinius. Citrinžolių aliejumi Pietų Indijoje nuo seno tepti palmių lapų rankraščiai. Citrinžolės pasižymi vaistinėmis savybėmis – turi raminamąjį poveikį, atpalaiduoja raumenis, mažina nerimą.

Citrinžolė – tai visžalis, daugiametis augalas, augantis šiltose tropinėse vietovėse. Tačiau įsigiję sėklų, citrinžolę užsiauginsite ir savo darže ar vazone. Greičiausiai teko girdėti, kad šis kvapnus augalas naudojamas kosmetikoje, be to, pasitelkiamas gydymo, sveikatinimo ir kulinariniais tikslais. 
 
Kokiomis dar stebuklingomis savybėmis pasižymi citrinžolė?

  • Aktualu laukiantiems vasaros: citrinžolė padeda išvengti uodų, kadangi šie negali pakęsti jos gardaus aromato. Beje, kaip ir erkės. Nuskinkite citrinžolę ir patrinkite jo sultimis atviras kūno vietas.
  • Taip pati citrinžolė šviežina burnos kvapą, padeda įveikti nuovargį ir sutelkti dėmesį, pakelia tonusą, darbingumą, skatina smegenų veiklą, gerina atmintį.
  • Tinka patiems įvairiausiems patiekalams: žuviai, jūrų gėrybėms, vištienai, troškiniams, salotoms ir pan.
  • Citrinžolės arbatą galite užšaldyti ir naudoti veidui prausti, kadangi citrinžolė gerai veikia riebią, porėtą, mišrią ir spuoguotą odą.
  • Taip pat citrinžolė normalizuoja padidėjusį kraujo spaudimą, greitina medžiagų apykaitą ir gerina virškinimą, padeda išvengti galvos svaigimo ir netgi užkerta kelią išsiplėtusioms kojų venoms. Verta paminėti, kad citrinžolė gelbsti ir žarnyno darbą bei išsiskiria dezinfekuojančiomis savybėmis.