Eksperimentai

ŽVEJYBA KITAIP

Ar esate žvejoję? Sudalyvaukite kitokioje žvejyboje! Priemonės: ledo kubeliai, stiklainis, druska, medvilninis siūlas, šaukštelis, vanduo. Atlikimas: į stiklainį pilame vandenį ir dedame keletą ledo kubelių. Ant jų padedame medvilninį siūlą, kad susiliestų su ledukais. Su šaukšteliu užberiame druskos ant viršaus. Palaukiame porą minučių. Lėtai keliame siūlą į viršų, kiek ledo kubelių pavyko sužvejoti?

Autorė – mokytoja Virginija Palubinskytė

KAIP PASIGAMINTI HIDROFOBINĮ SMĖLĮ?

Bandymą atlikite tik lauke! Priemonės: smėlis, 2 skaidrūs indeliai, vanduo, atsparus vandeniui avalynės purškalas, lėkštė ar popierius. Atlikimas: padalinkime smėlį į dvi krūveles ant popieriaus. Vieną krūvelę apipurškiame avalynės purškalu ir taip kartojame, kol smėlis bus pilnai drėgnas. Leidžiame pilnai išdžiūti. Į abu indelius pripilame vandens. Lėtai pilame smėlį kuris buvo neapipurkštas, ir pilame kuris buvo. Ar matai skirtumą?

Autorė – mokytoja Virginija Palubinskytė

TRIUKAS SU STIKLINE

Pabandome triuką su stikline! Priemonės: stiklo plokštė, servetėlė, vanduo, žvakutė, stiklinė, degtukai. Atlikimas: ant stiklo plokštės dedame gerai sušlapintą servetėlę, ją gerai prispaudžiame. Ant viršaus dedame žvakutę, ją uždegame, uždedame stiklinę ir stipriai laikome prispaudę, kol žvakė nustos degti. Lėtai pamėginkime pakelti stiklinę. Ar pavyko bandymas?

Autorė – mokytoja Virginija Palubinskytė

VANDENS PIEŠINIAI

Kviečiame kurti vandens piešinius! Tai labai paprasta ir lengva, todėl gali įsitraukti net patys mažiausi, o visas priemones rasite namuose. Mums reikės: šluostymo popieriaus, flomasterių, lėkštės (geriausiai baltos), vandens. Viršutinėje popieriaus pusėje nupiešiame tik gėlės kontūrus, o atvertus popierių, perpiešiame tą pačią gėlę tik nuspalvintą. Visi bandymai yra unikalūs, tad dalinkitės savo piešiniais komentaruose!

Autorė – mokytoja Virginija Palubinskytė

BURBULŲ PŪTIMAS

Metas pūsti burbulus! Pabandykime kažką naujo! Mums reikės: plastikinio butelio nupjautu dugnu, be kamštelio, tinklelio (galima rasti perkant mandarinus), lipnios juostelės, dubenėlio, glicerino, indų plovimo skysčio / burbulų skysčio. Atlikimas: ant butelio nupjauto dugno dėsime tinklelį, kurį pritvirtinsime su lipnia juosta. Į dubenėlį sumaišome visas skystas priemones ir vuolia! Jūsų burbulų gaminimo aparatas paruoštas! (Galima pasirinkti skirtingo smulkumo tinklelius, bei naudoti mažesnį plastikinį butelį) Dalinkitės savo išradimu komentaruose!

Autorė – mokytoja Virginija Palubinskytė

PUODELIŲ PUOŠIMO MENAS

O kaip gi pavasaris be spalvų? Kviečiame pabandyti papuošti puodelį, ne su vandens dažais ar flomasteriais… o su nagų laku! Mums reikės: didelės talpos indo, puodelio (geriausiai baltas), vandens, skirtingų spalvų nagų lakų. Atlikimas: Į indą įpilame vandens (tiek, kad apsemtų puodelį), pasirinkę vienos ar kelių spalvų derinius, pilame nagų lakus į vandenį, galime visiškai laisvai rinktis kaip pilti dažus, kuo įdomiau, tuo geriau. Lėtai dedame puodelį į vandenį ir lėtai ištraukiame. Nunešame džiūti puodelį (rekomenduoju eksperimentą atlikti lauke, dėl stipraus kvapo, bei esant reikalui užsidėti apsauginę kaukę). Išdžiūvus puodeliui, suvilgome vatos tamponėlį acetone ir nuvalome nagų laką kuris nusidažė viduje puodelio.

Autorė – mokytoja Virginija Palubinskytė

DEBESYS STIKLAINYJE

O dabar pasigaminsime savo debesis stiklainyje! Priemonės: stiklainis su dangteliu, ledo kubeliai, aerozolinis plaukų lakas, karštas vanduo, mėlyni maistiniai dažai. Atlikimas:  trečdalį stiklainio pripilame karšto vandens ir sumaišome su mėlynais dažais, pavartome stiklainį taip, kad sieneles sušildytų karštas vanduo. Į apverstą dangtelį pridedame ledo kubelių ir uždedame ant stiklainio viršaus. Palaikome keletą sekundžių su ledo kubeliais ant stiklainio viršaus, tuomet greitai atkeliame dangtelį ir įpurškiame plaukų lako, ir vėl uždedame dangtelį ant viršaus. Stebėkime kaip stiklainyje susidaro debesys ir nuimame dangtelį!

Autorė – mokytoja Virginija Palubinskytė

KINROŽĖS MENAS

Visi esame piešę su kreidelėmis, flomasteriais ar pieštukais, o su arbata? Jei ne, kviečiu pamėginti! Priemonės: karštas vanduo, kinrožių arbata, citrinos skystis, teptukai, baltas popieriaus lapas, dubenėlis. Atlikimas: supilame kinrožes į dubenėlį ir įpilame karšto vandens (vandens pilti tiek, kad vos apsemtų). Paliekame keletą minučių, kad vandens spalva taptų tamsiai raudona. Dabar piešimo lapą nudažome pasigamintu skysčiu, galime perdažyti lapą keletą kartus. Palaukime, kad pilnai išdžiūtų (aš naudojau feną). Dabar metas piešti. Įsipilame citrinų skysčio į dubenėlį arba pamirkome patį teptuką į perpjautą citriną. Metas piešti!

Autorė – mokytoja Virginija Palubinskytė

 VONIOS BOMBA

Pasigaminkime vonios bombą! Priemonės: maistiniai dažai, kepimo formelės, citrinos rūgšties milteliai, kepimo soda, karštas vanduo, dubenėliai, šaukštas, kokosų aliejus, eteriniai aliejai, mineralinė druska (pagal pasirinkimą). Atlikimas: pirmiausia, į dubenėlį suberiame pusę puodelio kepimo sodos ir pakelį citrinų rūgšties miltelių. Dabar į dubenėlį pilame karšto vandens, jame ištirpiname norimą aliejų ir maistinius dažus. Su šaukštu (aš naudojau švirkštą) lėtai įpilame skysčio į birią masę ir kruopščiai išmaišome. Padarytą masę dedame į kepimo formeles ir dedame valandai laiko į šaldiklį.

Autorė – mokytoja Virginija Palubinskytė

 SULČIŲ GUMINUKAI

Pasigaminkite šventinius sulčių guminukus! Jie tikrai papuoš šventinį stalą arba puikiai tiks mažiesiems smaližiams kaip dovana! O svarbiausia, kad tai tikrai nesudėtinga, bet prireiks ir tėvelių pagalbos. Priemonės: želatina, norimos sultys (aš naudojau multi vitaminų), cukrus, guminės formelės, indelis, šaukštas. Atlikimas: pirmiausia 8 šaukštus želatinos suberiame į dubenėlį ir įpilame sulčių, paliekame išbrinkti 20 min. Užkaičiame puodą, įpilame sulčių, suberiame išbrinkusią želatiną, cukraus ir lėtai maišome kol viskas ištirps. Lieka tik supilti masę į formeles ir įdėti į šaldytuvą 1-2 valandoms. Ar jums pavyko pasigaminti sulčių guminukų?

Autorė – mokytoja Virginija Palubinskytė

GIGANTIŠKAS LIMINADO GUMINUKAS

Noriu su jumis pasidalinti pačiu įdomiausiu būdu, kaip panaudoti želatiną, ir pasigaminti gigantišką limonado guminuką! Atlik bandymą tik su tėveliais. Priemonės: želatina, limonadas su buteliuku, šaukštas, lipni juostelė, žirklės, dubenėlis, cukrus. Atlikimas: želatinos 8 šaukštus suberiame į dubenėlį, ir supilame pusę limonado kartu. Pamaišome ir paliekame išbrinkti 20 min. Kol masė brinksta, paimame limonado buteliuką, nesugadinant nuimame etiketę ir iš abiejų šonų įkerpame 3 cm. Stipriai užklijuojame su lipnia juostele įkirpimus. Dabar užkaičiame puodą, supilame limonadą, suberiame išbrinkusią želatiną, cukraus ir lėtai maišome kol viskas ištirps. Kai viskas ištirpsta masę pilame į buteliuką (galima naudoti piltuvėlį), svarbu buteliuke palikti kuo mažiau putų ir užpildyti jį visa iki pat viršaus. Užsukame buteliuką, dedame į šaldytuvą 1-2 valandoms. Kai želatina sustings, galite kruopščiai nuimti lipnią juostelę, ir buteliuko dugną nukirpti palei įkirpimus darytus ankščiau. Tada nuimame buteliuko viršų, ant guminuko giganto uždedame atgal etiketę ir kamštelį. Dabar galite mėgautis limonado guminuku gigantu ir nustebinti kitus! Ar jums pavyko pasigaminti gigantą guminuką?

Autorė – mokytoja Virginija Palubinskytė

KOKOSO ŽVAKĖ

Pagaminkime kokoso žvakę! Pagaminimo procesas ganėtinai ilgai ir reikalaujantis daug kantrybės, bet tai bus puiki dovana ar puošmena ilgam laikui! Gaminkite tik su tėveliais! Priemonės: Kokoso lukštas, didelė žvakė, peilis, 2 dubenėliai, karštas vanduo, šaukštelis ar pagaliukas, folija, žirklės, kokoso aliejus, eterinis aliejus, apelsino ar citrinos žievelė. Atlikimas: žvakę su peiliu susmulkiname griežinėliais, iškerpame folijos gabaliuką ir praduriame skylutę, į ją kišame atlikus į žvakės knato šniūrelį, ir užrišame mazgelį ir dedame į kokoso lukšto vidų. Dabar karštą vandenį pilame į dubenėlį iki pusės, o į kitą dubenėlį dedame susmulkintą vašką, įdedame šiek tiek kokoso aliejaus, eterinio aliejaus, įtarkuojame citrinos ar apelsino žievelės. Su pagaliuku ar šaukšteliu viską išmaišome, kol viskas ištirps. Tada greitai pilame į kokoso lukštą ir taip kartojame kol kokosas bus beveik užpildytas. Palaukiame, kol viskas sustings, ir nukerpame atlikusį knatą.

Autorė – mokytoja Virginija Palubinskytė

MAGIŠKAS KOPŪSTAS

Padarykite savo pH indikatoriaus tirpalą! Raudonųjų kopūstų sultyse yra natūralus pH indikatorius, kuris keičia spalvas pagal tirpalo rūgštingumą. Priemonės: raudonasis kopūstas, 4 dubenėliai, šaukštelis, karštas vanduo, valgomoji soda, skalbinių baliklis ACE, citrinų sultys, stiklinė. Atlikimas: raudono kopūsto dalis sudėti į dubenėlį ir su tėvelių pagalba užpilti karštu vandeniu. Palaukti 20 min, kol vanduo nusidažys ryškiai mėlyna spalva. Į kitus 3 dubenėlius – įberti valgomosios sodos, įpilti citrinų sulčių, ir skalbinių baliklio ACE. Į visus dubenėlius įpilti vandens, gerai išmaišyti. Su tėvelių pagalba ištraukti raudono kopūsto dalis iš vandens, ir supilti į stiklinę. Dabar pilame į 3 dubenėlius, ir stebime kaip pasikeičia spalvos.

Autorė – mokytoja Virginija Palubinskytė

CITRINOS VULKANAS

Pagaminkime citrinos vulkaną! Priemonės: citrina, guašas (ar kiti dažai), šakutė arba pagaliukas, maistinė acto rūgštis, valgomoji soda, lėkštė, peilis. Atlikimas: nupjauname citriną per pusę, padedame ją į lėkštę, su šakute gerai pabadome citriną, įspaudžiame dažų ant jos, ir dar viską išmaišome. Užberiame valgomosios sodos, pamaišome, užpilame maistinės acto rūgšties, stebime kaip citrina pradeda šnypšti ir putoti! Kitas bandymo variantas – valgomosios sodos bei dažų (aš naudojau kiaušinių dažus) įberiame į stiklinę, išmaišome, padedame stiklinę ant lėkštės, ir įpilame į stiklinę maistinės acto rūgšties. Efektas dar didesnis!

Autorė – mokytoja Virginija Palubinskytė